Instrukcja obsługi interfejsu 3M Akt100le jest dokumentem, który zawiera informacje dotyczące instalacji, obsługi i konserwacji urządzenia 3M Akt100le. Dokument ten zawiera wskazówki dotyczące konfiguracji, bezpieczeństwa i wskazówek do pracy z urządzeniem. Instrukcja zawiera również informacje dotyczące zasadniczych funkcji urządzenia, w tym instalacji, konfiguracji, sterowania i monitorowania. Instrukcja obsługi interfejsu 3M Akt100le zawiera również informacje dotyczące rozwiązywania problemów, wskazówki dotyczące wydajności i konserwacji urządzenia. Ten dokument jest przeznaczony dla osób, które chcą w pełni wykorzystać wszystkie funkcje i możliwości 3M Akt100le.
Ostatnia aktualizacja: Instrukcja obsługi interfejsu 3m Akt100le
ILUSTRACJA: Instrukcja_intro Clement127, licencja: CC BY-NC-ND 2. 0
W życiu codziennym bardzo często spotykamy się z tekstami użytkowymi. Jednym z nich jest instrukcja, która spokrewniona jest z takimi gatunkami, jak wskazówka, zalecenie, polecenie. Wszystkie te formy mają w bardzo prosty i jednoznaczny sposób opisać zasady postępowania i działania w konkretnych sytuacjach. Nie zawsze instrukcje są łatwe w odbiorze – są jednak bardzo przydatne, zwłaszcza wtedy, gdy chcemy coś sprawnie wykonać lub załatwić.
Instrukcja to gatunek, w którym najważniejszy jest odbiorca. To także tekst użytkowy. Trzeba w nim w prostych słowach komunikować, kto i jak ma postępować, jak należy coś właściwie używać. Bardzo ważna w instrukcji jest zwięzła, ale przemyślana kompozycja. Jak więc pisać instrukcję?
1) Po pierwsze, wyróżniamy dwie odmiany:
instrukcja obsługi, użytkowania, np. jakiegoś przedmiotu, urządzenia;
instrukcja działania, czynności, np. szybkiego, doraźnego postępowania w sprawach zagrażających naszemu bezpieczeństwu („instrukcja przeciwpożarowa”), a także dłuższego działania, złożonego nawet z wieloetapowych czynności („instrukcja wypełniania dokumentu”).
2) Po drugie, ważne jest, by treść instrukcji była ułożona chronologicznie (czyli każda opisana czynność powinna poprzedzać następną). Trzeba przede wszystkim przewidzieć, jak będzie odczytywał instrukcję odbiorca i co zrobi (to warunek, który musi być spełniony nawet przy redagowaniu takich gatunków spokrewnionych z instrukcją, jak „przepis kulinarny”).
Jakich form używać?
Czasowników w 2. osobie trybu rozkazującego („przygotuj”, „przejdź”, „zamień”, „użyj”).
Zwrotów komunikujących, że coś jest ‘dozwolone – zakazane’ („uważaj”, „pamiętaj”, „nie rób czegoś”) – są one ważne w opisie urządzeń, np. elektronicznych. Ostrzegają przed niebezpieczeństwem.
Zwrotów, które mówią o kolejnych etapach czynności (np. „najpierw”, „następnie”, „potem”, „teraz”, „zaraz po tym”) – warto je skojarzyć ze stylistyką przepisu kulinarnego.
Przed napisaniem instrukcji należy przemyśleć jej etapy – powinny być one graficznie wyróżnione. Coraz częściej pojawiają się instrukcje, w których słowom towarzyszą obrazki, np. instrukcje sprawnej ewakuacji w środkach transportu. Każdy, kto kiedykolwiek leciał samolotem, mógł (i musiał! ) przed startem wysłuchać takiej instrukcji.
Poniższa tabela przedstawia ogólny wzór instrukcji.
INSTRUKCJA |
PRZED UŻYCIEM |
OPIS |
PRZYGOTOWANIE |
OBSŁUGA Krok 1 |
KONSERWACJA |
ZASADY BEZPIECZEŃSTWA |
ILUSTRACJA: Biblioteka
www. com, fotografia barwna, domena publiczna
Instrukcje spotykane są również w zwykłych sytuacjach życia codziennego. Przykładem jest poniższa instrukcja, opisująca, jak zamawiać i wypożyczyć książki w bibliotece, której zbiory są skatalogowane w systemie komputerowym.
INSTRUKCJA ZAMAWIANIA I WYPOŻYCZANIA KSIĄŻEK W BIBLIOTECE MIEJSKIEJ | Nagłówek |
I. KONTO CZYTELNIKA | Nagłówek do części I |
I. Ze zbiorów bibliotecznych mogą korzystać wyłącznie czytelnicy, którzy mają konto elektroniczne i kartę czytelnika. | Szczegółowe zasady postępowania – wyliczenie |
II. WYSZUKIWANIE I ZAMAWIANIE KSIĄŻEK W KATALOGU | Nagłówek do części II |
I. Aby znaleźć odpowiednią książkę lub odpowiednie czasopismo, skorzystaj z katalogu bibliotecznego. | Szczegółowe zasady do części II |
III. WYPOŻYCZANIE KSIĄŻEK | Nagłówek do części III |
I. Możesz wypożyczyć nie więcej niż 4 książki na 3 tygodnie. Możesz wypożyczyć książki tylko wtedy, gdy oddasz wcześniej wypożyczone. Czytelnicy wybierają książki i zgłaszają je bibliotekarzowi. Bibliotekarz wprowadza dane do komputera. Następnie można książkę wypożyczyć. | Szczegółowe zasady do części III |
IV. DODATKOWE WSKAZÓWKI I. Biblioteka nie wypożycza: czasopism, wydawnictw encyklopedycznych i słownikowych. Można z nich korzystać jedynie w czytelni. Książki należy oddać w terminie. Z wypożyczalni mogą korzystać czytelnicy, którzy w terminie oddali wcześniej wypożyczone wydawnictwa. | Nagłówek do części IV – dodatkowe UWAGI, OSTRZEŻENIA, ZASADY itp. |
Ćwiczenie 1
Wybierzcie jedną osobę, która będzie robiła figurki przestrzenne z papieru (np. modele samolotu, statku lub czapki malarskiej). Obserwując jej czynności, wpiszcie je do tabeli z zeszycie lub na planszy. Na koniec w grupie zredagujcie instrukcję. Przedstawcie ją innej grupie. Jeśli instrukcja została dobrze przygotowana, reprezentanci drugiej grupy na pewno nie będą mieli trudności w zrobieniu tej samej figurki.
Ćwiczenie 2
Skorzystaj z poniższego szablonu gatunkowego i przygotuj własną instrukcję. Może to być np. instrukcja zatytułowana: Jak opowiedzieć śmieszny dowcip?
Co to będzie? | Opis zadania |
Dla kogo? | Obraz odbiorcy |
Co trzeba przygotować? | Wyliczenie potrzebnych rzeczy |
Jak to zrobić? | Wyliczenie kolejnych czynności/etapów postępowania |
Na co uważać? | Ostrzeżenia |
Ćwiczenie 3
W instrukcjach ważny jest precyzyjny opis. Istotne jest również, aby język, którym jest napisana był czytelny i zrozumiały. Spróbuj więc przeredagować poniższe instrukcje według podanego wzoru. Zamień formy na prostsze – typowe dla instrukcji.
Wzór: Przed przejściem przez ulicę należy zwrócić uwagę, czy z prawej lub z lewej strony nie nadjeżdża samochód. → Zanim przejdziesz przez ulicę…
1) Można przejść przez ulicę wyłącznie wtedy, gdy zapali się zielone światło. Przechodzenie na czerwonym świetle jest niedozwolone.
2) W razie zauważenia niebezpiecznej sytuacji należy niezwłocznie powiadomić straż miejską.
3) Każdy, kto dostrzeże wypadek, powinien jak najszybciej powiadomić o tym policję. Należy wybrać numer 112 i przekazać informację o wypadku.
4) Wypożyczanie książek w naszej bibliotece nie nastręcza trudności.
5) Przed wypożyczeniem kolejnych książek należy oddać poprzednie.
6) W razie nieoddania książek w terminie nie będzie można wypożyczyć kolejnych.
Źródło: Contentplus. pl sp. z o. o., licencja: CC BY 3.
Czy wiesz, że dziennie dodajemy kilkanaście instrukcji obsługi całkowicie bezpłatnie?Dlatego jeśli szukasz instrukcji do produktu, wpisz jego nazwę w wyszukiwarce, a następnie kliknij enter.
Pamiętaj, że zawsze możesz zamówić instrukcję do każdego produktu zporównywarki produktów.Za darmo!
Rozwiń
Please add exception to AdBlock for elektroda. pl.
If you watch the ads, you support portal and users.
Thank you very much for proposing a new subject! After verifying you will receive points!
voytexg 25 Oct 2009 18:35 260679
#1#1Level 12
Szczegółowa instrukcja w języku polskim instalacji interfejsu diagnostycznego ELM327.
#2elektrospirosLevel 10 #2
a jeżeli tak zainstalowałem i komputer z autkiem się nie łączy?
#3#3
a łaczy się z interfejsem?
Dodano po 31 [sekundy]:
Czy wogóle komputer łączy się z interfejsem?
#4#4
urządzenie jest widziane w momencie podłączenia do autka diody migają i później problemy w stylu brak połączenia z kompem samochodu - ford escort 1, 6 zetec 1999r.
#5#5
Ja mam Lagunę 1, 6 16v i jest ok.
A ustawiłeś odpowiedni transfer danych.#6#6
ustawiałem porty, zmieniałem programy, może moje gniazdo jest trefne bo gdy jade na płatny przegląd facet dodatkowo podłącza jakąś przejściówkę
#7#7
Pewnie to kwestia wtyczki w jego interfejsie
#8User removed accountLevel 1 #8
U mnie elm327 działa tylko na PCMScan. Początkowo też się nie chciał komunikować(vista!! ) Więc przeinstalowałem sterowniki jeszcze raz i najpierw podpinam elm-a do auta-przekręcam stacyjkę i dopiero wtedy do komputera.
Diagnozy: Audi A4 2. 0i `02
Renault Traffic 2. 0Dci `06
Opel Vivaro 1. 9dci `05
Renault Master 2. 5dci `06
Skoda Octavia I 1. 9TDI `01:D
Pomijam fakt że wyskakiwały przedziwne błędy. Ale to wina jakości sprzętu:cry:#9#9
U mnie w Renault Laguna nie ma znaczenia czy najpierw podepnę pod samochód a później do kompa czy też na odwrót, zawsze jest połączenie i jest widoczny interfejs.
#10mariusz23234Level 2
#11#11
Potrzebujesz sterownik do tego interfejsu, jest tego pełno na necie
#12#12
ogarnąłem temat miałem problem dlatego ze MX7
#13piotrek1912#13
U mnie natomiast po podłączeniu samochodu gaśnie dioda Power.
Przy próbie połączenia programem pcmscan zamrugają diody TX i RX USB i wywala błąd połączenia.
W konsoli:
Checking COM4...
ELM interface not found on COM4!
Ustawione mam na com4, próbowałem też na COM2 - to samo. Trzeba jakiś spcejalne wartości w konfiguracji portu ustawiać, czy domyślne wystarczą?#14nachfile#14
Moze ktos wkleic linka do sterownikow do tego interfejsu? szukam w necie i nie moge znalesc!!!!!!!!!Z gorty dzieki
#1567KS#15
U mnie w Renault Laguna 1, 6 1999 ze złączem OBD2 - Pcmscan na początku nie nie chciał się łączyć i wtedy wykonałem następujące czynności:
1. ponownie podłączyłem int. ELM327 do USB
2. wyłączyłem antywirusa
3. podłączyłem wtyk OBD2 do komputera przy wyłączonej stacyjce
3. Odpaliłem program Pcmscan v 2. 4. 12 i i wybrałem z zakładki wykryj T16, natępnie wybrałem odpowiedni port COM (numer sprawdziłem w zakł. menadżer. urządzeń), nastąpiło wówczas skanowanie adresów (trwało to ok. 15 min. )
4. Następnie włączyłem stacyjkę i wybrałem polecenie połącz
Połączenie zostało ustanowione ale praktycznie aktywne było tylko wykrywanie i kasowanie błędów. Testowałem też Scan Tool 1. 08 i 1. 13 niestety nie udało mi się ustanowić podłączenia, wyskakiwał komunikat że jest wybrany niewłaściwy port COM#16djMico55#16
No a jak jest interfejs elm327 z wyjsciem com, podłączam do niego adapter usb z profilic, i nie wykrywa elm327. Coś da się na to poradzić?
#17ganz1Level 13 #17
tu macie stery do elm 327:Link
#18hordagoga78#18
witam
mam kilka 4 programy do diagnostyki (i ich kilka wersji)
jak objawia sie pomyslne polaczenie pomiedzy urzadzeniami?
czy to jest prosty komunikat w kompie typu - connected -????
czy po podlaczeniu elm do auta moge odpalic silnik?
i czy po odpaleniu silnika na komputerowych zegarach graficznych wskazowki beda wskazywac jakies dane (obroty, cisnienie oleju itp)?#19#19
jak objawia sie pomyslne polaczenie pomiedzy urzadzeniami?
- zależy od programu przy próbie połączenia wyświetli komunikat o połączeniu a już na pewno o jego braku.czy to jest prosty komunikat w kompie typu - connected -????
- np: w scanmaster ELM jest konsola pokazująca stan połączenia (zakładka start)
czy po podlaczeniu elm do auta moge odpalic silnik?
- Tak
i czy po odpaleniu silnika na komputerowych zegarach graficznych wskazowki beda wskazywac jakies dane (obroty, cisnienie oleju itp)?
- Tak#20krg1Level 15 #20
witamdzis zainstalowalem program pcmscan, zainstalowalem interfejs mam wersje 1, 2A i jest problem bo jak interfejs podlacze do lapka to dioda power swieci a w momencie podpiecia obd2 do auta gasnie i nie umie sie poczyc w programie wywala błąd "Nie można otworzyć połączenia OBD-II! Błąd 101: Interface communication failure. " Prosze o pomoc zeby to zadzialalo, wszystko jest zainstalowane an lapku z systemem vista
#21choina#21
Sprawdź jaki masz ustawiony port?Może głupie pytanie, ale ja miałem zły port ustawiony i po wielu próbach przestawiłem na COM3 - teraz DZIAŁA!!!
#22waldi-1#22
wie ktos moze jak recznie uruchomic kratora znajdowania nowego sprzetu jak niechce sie to zrobic automatycznie?
#23deniro18#23
Kolego a czy wiesz jak włączyć komputer? w panelu sterowania się to uruchamia... "dodaj nowy sprzęt".
#24mmirek87#24
Witam kolegów. Mam taki problem z interfejsem takim jak kolega przedstawił na zdjęciu ze przewód który jest między nim a złączem w samochodzie uległ zniszczeniu i teraz nie wiem jak ma być on polutowany w złączu 16 pinowym(samochód) jeśli ktoś wie albo może sprawdzić to bardzo proszę o pomoc.
#25tzok
Moderator of Cars #25
DB9 ------ OBD21 5 (Sgn. GND)2 4 (Cha. GND)3 6 (CAN-H)4 7 (K)5 14 (CAN-L)6 10 (J1850 -)7 2 (J1850 +)8 15 (K/L)9 16 (Vcc)
W moim kablu pin 1 DB9 jest nie podłączony, a pin 2 jest podłączony do połączonych razem pinów 4 i 5 w OBD2.
#26#26
dzięki wielkie za pomoc. jutro to polutuje i sprawdzę czy działa
#27ntjarekLevel 11 #27
Koledzy pomórzcie mi, bo chciałbym podłączyć ELM scenica z 99 ma złącze OBB i po podłączeniu i próbie odczytu programem VauxCheck wyskakuje błąd magistrali czy ktoś wie, co może być nie tak.
#28#28
Ja wiem - VauxCheck jest do Opli/Vauxhalli...
#29#29
No to mnie gość nabił w butelkę, bo kupując kabel opis był, że starsze roczniki renault dzięki.
#30#30
Wita
Gość z od którego kupiłem kabel z oprogramowaniem twierdzi że powinien działać VauxCheck ze scenic od 97 roku a w opcji programu jest wybór samochodu renault.