Opis sprzętu Epson C11ca69201

Epson C11ca69201 to wielofunkcyjne urządzenie drukujące, skanujące, kopiujące i faksujące. Posiada szybki druk w czerni i kolorze do 10 stron na minutę, wydajny skaner w kolorze, który może skanować dokumenty do formatu A4, a także funkcję kopiowania i faksowania, która jest łatwa w obsłudze. Urządzenie ma również wbudowany automatyczny podajnik dokumentów, który umożliwia szybkie skanowanie lub kopiowanie wielu stron. Urządzenie jest łatwe w instalacji i konfiguracji, a jego obsługa jest intuicyjna i intuicyjnie przyjazna. Epson C11ca69201 to wielofunkcyjne urządzenie drukujące, idealne dla małych biur i domowych użytkowników.

Ostatnia aktualizacja: Opis sprzętu Epson C11ca69201

Epson EcoTank L3251 - konfiguracja i oprogramowanie

Zanim zaczniemy wstępną konfigurację drukarki, musimy zdecydować się na jeden z trzech sposobów połączenia z drukarką. Z racji braku kabla USB w zestawie, raczej nie jest to domyślna opcja przewidziana przez producenta, który zdaje się sugerować wykorzystanie połączenia bezprzewodowego. Tu zaś możemy zdecydować się na łączność z naszą siecią Wi-Fi z wykorzystaniem pasma 2, 4 GHz (takowe musi być więc aktywne w naszej sieci) lub też skorzystanie z usług Wi-Fi Direct, dzięki czemu to EcoTank L3251 stanie się swoistym routerem, z którym będziemy bezpośrednio łączyć nasze urządzenia. Ja zdecydowałem się na tę pierwszą opcją i proces okazał się być bezproblemowy i szybki, ponieważ drukarka wspiera WPS. Następnie wystarczy już tylko zainstalować stosowne oprogramowanie na naszym komputerze (Windows lub macOS) i/lub smartfonie (ewentualnie innym urządzeniu mobilnym z systemem Android lub iOS).

Oprogramowanie

Zacznijmy od sterownika drukarki, którego opcje podzielono na trzy zakładki. Pierwsza o nazwie „Główna” to podstawowe ustawienia drukowania, począwszy od rozmiaru papieru (ten możemy nawet samodzielnie zdefiniować), przez orientację, typ papieru, jakość czy kolor, po liczbę kopii i druk dwustronny. Z ciekawostek warto wspomnieć o cichym trybie pracy, jaki możemy tu aktywować (przyda się np. jeśli drukujemy w nocy, w pokoju gdzie ktoś śpi czy podczas słuchania muzyki) lub możliwości włączenia podglądu wydruku. W przypadku zdjęć w popularnym formacie 10 × 15 cm przydatna jest możliwość ich druku bez obramowania. Druga z zakładek nazywa się „Więcej opcji” i oferuje wybór rozmiaru papieru wyjściowego, korektę kolorów czy możliwość dodania znaku wodnego, a także obrót o 180 stopni, drukowanie dwukierunkowe (włączone domyślnie) oraz obraz lustrzany. Ostatnia zakładka „Konserwacja” to z kolei funkcje związane z testowaniem, czyszczeniem i wyrównywaniem głowic. Znajdziemy tu ponadto uproszczony organizer zadań, preferencje monitorowania i skrót do EPSON Status Monitor 3, kolekcję drukowania, informacje o produkcie oraz ustawienia zaawansowane, gdzie możemy dokonać przesunięć pola wydruku i wielu innych opcji, które zwykły śmiertelnik zapewne całkowicie pominie. Całość wieńczy zaś możliwości aktualizacji oprogramowania.

Epson Smart Panel 

Na uwagę zasługuje również aplikacja mobilna do zdalnego zarządzania drukarką, która pozwala na korzystanie ze wszystkich funkcji urządzenia z poziomu smartfona. Wystarczy pobrać ją bezpłatnie ze sklepu Google Play czy App Store, a następnie dodać używany model drukarki (kilka kroków, przez które prowadzeni jesteśmy za rękę), aby uzyskać dostęp do przejrzystego i intuicyjnego narzędzia. Opcje dostępne z apki podzielone zostały na trzy kategorie oznaczone różnymi kolorami, a najważniejsze znajdziemy w sekcji niebieskiej i są to: 

 • Drukowanie fotografii - pozwala na szybki wybór i drukowanie zdjęć prosto ze smartfona, 
 • Wydrukuj dokumenty - jak wyżej, tylko z dokumentami,
 • Skanuj - zdalne sterowanie skanerem z możliwością ustawienia rozmiaru papieru, typu obrazy, rozdzielczości czy formatu,
 • Przechwytywanie dokumentu - skanowanie dokumentu za pomocą aplikacji aparatu,
 • Kopiuj - skanowanie i drukowanie dokumentu z możliwością ustawienia koloru, rozmiaru, źródła papieru, rozmiaru papieru, jakości druku itd. 
 • Wstępne ustawienia kopiowania - opcja przygotowania własnych ustawień kopiowania, z których szybko będziemy korzystać w przyszłości,
 • Dostęp do zdjęć - szybki dostęp do dokumentów z Google Classroom.

Co prawda producent mógł pokusić się o większe ujednolicenie nazw funkcji, bo czasem mamy "kopiuj", a innym razem "przechwytywanie", a także schowanie części opcji w innych, bo  „Wstępne ustawienia kopiowania” ewidentnie powinny być tylko jedną z możliwości w ramach Kopiuj, a nie osobną kartą, ale w gruncie rzeczy korzystanie z tej sekcji Epson Smart Panel jest bardzo wygodne. Poza kategorią niebieską mamy też karty czerwone, gdzie znajdziemy Czyszczenie głowicy drukującej, Podręczniki wideo oraz Rozwiązywanie problemów, z czego dwie ostatnie odsyłają nas odpowiednio na YouTube oraz stronę producenta. Na koniec jeszcze sekcja zielona, czyli Creative Print (osobna aplikacja, którą należy pobrać, ale o tym za chwilę), Zabawa z drukowaniem (odsyła do przewodnika na stronie firmy) oraz Połączenie gościa (kod QR do zeskanowania przez osobę, której chcemy udostępnić drukarkę). Czy sekcja zielona i czerwona powinny znaleźć się właśnie w tym miejscu? Moim zdaniem nie, bo wprowadzają nieco zamieszania, ale na szczęście Epson to przewidział i mamy możliwość wyboru kart, które będą się nam wyświetlały w aplikacji, a także ustawienia ich kolejności, więc każdy dopasuje apkę do swoich potrzeb. Czy warto? " height="569" src="https://ithardware. pl/admin/ckeditor/filemanager/userfiles/DanielGorecki/2021/Testy/Epson/epson_aplikacja. jpg? time=1638270185264" width="1024"/>

Na koniec dodam jeszcze tylko, że na samej górze aplikacji znajdziemy ikonę drukarki, po kliknięciu której zyskujemy dostęp do panelu, gdzie sprawdzimy gotowość urządzenia, poziom tuszu w każdym ze zbiorników, przetestujemy i wyczyścimy dysze, zaktualizujemy oprogramowanie sprzętowe, zarejestrujemy produkt czy szybko kupimy potrzebny tusz (odsyła do strony sklepu Epson). Co więcej, drukarka wspiera funkcję Epson Connect, czyli łatwe drukowanie z telefonu, tabletu czy chmury z dowolnego miejsca - domu, biura czy podróży (więcej na ten temat na stronie producenta). 

Epson Creative Print

Jak już wspomniałem przy opisie kart Epson Smart Panel, jedną z dostępnych opcji jest aplikacja Epson Creative Print, czyli zestaw szablonów i narzędzi pozwalających przygotować kolaże zdjęć oraz niestandardowe dokumenty czy ozdoby, co może przypaść do gustu części użytkowników, szczególnie w przedświątecznym okresie (to także świetna opcja na kreatywne zajęcie dzieci w domu). Sama aplikacja zawiera więcej opcji, jak drukowanie na płytach, drukowanie okładek płyt, kolorowanek, kart okolicznościowych i inne, ale dla recenzowanego modelu Epson EcoTank L3251 dostępne są tylko dwie pierwsze, tj. kolaże i papier projektowy. W pierwszym przypadku wybieramy najpierw układ kolażu (liczba i wielkość zdjęć), a następnie fotografie i gotowe - możemy zapisać albo od razu drukować projekt. Jeśli zaś chodzi o papier projektowy, to możemy nadrukować na papier wzory dostępne z aplikacji (rosnący zbiór), by później wykonać z nich karnety okolicznościowe, ozdoby do domu i wiele innych rzeczy - na stronie Epson znajdziemy zaś poradniki i gotowe szablony do wykorzystania. 

Chociaż aplikacje mobilne to zdecydowanie przyszłość obsługi urządzeń domowych, wystarczy spojrzeć na coraz popularniejszy trend również przy routerach czy systemach Mesh, to Epson umożliwia oczywiście także obsługę drukarki w klasyczny sposób, tj. z poziomu PC. Tu do dyspozycji mamy narzędzie Epson Photo+ do modyfikacji i drukowania zdjęć, gdzie znajdziemy funkcje obecne też w aplikacji mobilnej, tj. klasyczne zdjęcia, kolaże, pudełka na płyty, papier do projektowania itp., a także Epson Scan 2 do zarządzania skanowaniem. Generalnie więc pod względem aplikacji towarzyszących drukarce L3251 wypada bardzo dobrze i naprawdę nie ma do czego przyczepić. 

 • Spodobało Ci się? Podziel się ze znajomymi!
 • Udostępnij
 • Tweetnij
 • Skomentuj

  Darmowa aplikacja na Twój telefon

  W niniejszej sekcji opisano ręczną konfigurację elementów drukarki, takich jak drukarka, skaner i gniazda kart pamięci, z drugiego lub dodatkowego komputera w sieci prywatnej użytkownika.

  Uwaga:

  Należy najpierw zainstalować sterowniki drukarki i skanera.

  Konfigurowanie portu drukarki

  Używanie programu EpsonNet Print (dla systemu Windows)

  Za pomocą programu EpsonNet Print można wyszukać urządzenie znajdujące się w tym samym segmencie lub poza routerem. Program EpsonNet Print automatycznie używa adresu IP drukarki w przypadku jego zmiany przez funkcję DHCP serwera lub routera. Program EpsonNet Print jest instalowany wraz z innym oprogramowaniem do komunikacji sieciowej.

  Postępuj zgodnie z poniższymi krokami, aby dodać port za pomocą kreatora Add Printer Wizard (Kreator dodawania drukarki).

  Należy najpierw zainstalować oprogramowanie Epson Network Utilities (Narzędzia sieciowe firmy Epson). Włóż płytę z oprogramowaniem do napędu CD-ROM/DVD komputera, a następnie zainstaluj aplikację Epson Network Utilities (Narzędzia sieciowe firmy Epson).

  Po przypisaniu portu drukarki w środowisku DHCP za pomocą programu EpsonNet Print, jako ustawienie adresu IP można wybrać opcję Auto, ponieważ drukarka zostanie automatycznie zidentyfikowana przez komputer.

  Upewnij się, że komputer jest podłączony do sieci i że protokół TCP/IP jest prawidłowo skonfigurowany.

  Interfejs sieciowy musi mieć przydzielony prawidłowy adres IP.

  Program EpsonNet Print nie działa w środowisku IPv6.

  System Windows 7: kliknij przycisk Start, a następnie wybierz opcję Devices and Printers (Urządzenia i drukarki). Kliknij Add a printer (Dodaj drukarkę), aby uruchomić kreatora Add Printer (Dodaj drukarkę).

  System Windows Vista: Kliknij menu Start, wybierz opcję Control Panel (Panel sterowania), a następnie opcję Printer (Drukarka) z kategorii Hardware and Sound (Sprzęt i dźwięk). Wybierz drukarkę, a następnie kliknij opcję Add a printer (Dodaj drukarkę), aby uruchomić kreatora Add Printer (Dodawanie drukarki).

  System Windows XP: Kliknij menu Start, a następnie Printers and Faxes (Drukarki i faksy). W opcji Printer Tasks (Zadania drukarki) kliknij Add a printer (Dodaj drukarkę), aby uruchomić kreatora Add Printer Wizard (Kreator dodawania drukarki). Kliknij przycisk Next (Dalej).

  System Windows 7/Vista: kliknij Add a local printer (Dodaj drukarkę lokalną). Wybierz przycisk opcji Create a new port (Utwórz nowy port), a następnie wybierz opcję EpsonNet Print Port (Port programu EpsonNet Print) z listy.

  System Windows XP: Kliknij opcję Local printer attached to this computer (Drukarka lokalna podłączona do tego komputera), usuń zaznaczenie pola wyboru Automatically detect and install my Plug and Play printer (Automatycznie wykryj i zainstaluj moją drukarkę typu Plug and Play), a następnie kliknij przycisk Next (Dalej).

  Jeśli zostanie wyświetlony alert Zapory, kliknij przycisk Unblock (Odblokuj), a następnie kliknij przycisk Search Again (Wyszukaj ponownie), aby wyszukać urządzenia. com/onlineguides/pl/sx235_nwg/html/files/step_3. gif"/>

  Wybierz urządzenie z listy Printer Model (Model drukarki), a następnie kliknij przycisk Next (Dalej).

  Jeśli urządzenia docelowego nie ma na liście, kliknij przycisk Search Again (Wyszukaj ponownie), aby wyszukać urządzenia przy użyciu nowych parametrów.

  Każda kolumna może być sortowana w kolejności rosnącej lub malejącej, poprzez kliknięcie nagłówka kolumny. Jednak opcja Manual Setting (Ustawienie ręczne) jest zawsze wyświetlana na górze listy, niezależnie od sortowania.

  Aby wyszukać urządzenia w innych segmentach, kliknij przycisk N/W Settings (Ustawienia sieciowe). Zaznacz pole wyboru Specific Network Segments (Szczególne segmenty sieci), a następnie wprowadź adres sieciowy i maskę podsieci segmentu, który ma być przeszukiwany. Następnie kliknij przycisk Add (Dodaj). Można również określić opcję Time Before Declaring Communication Error (Czas do zgłoszenia błędu komunikacji). com/onlineguides/pl/sx235_nwg/html/files/step_4. gif"/>

  Sprawdź informacje dotyczące portu urządzenia, który ma być skonfigurowany, a następnie kliknij przycisk Finish (Zakończ).

  Używanie protokołu Bonjour (dla komputerów Macintosh)

  Wybierz opcję System Preferences (Preferencje systemowe) z menu Apple.

  Kliknij ikonę Print & Fax (Drukarka i faks).

  Kliknij opcję + poniżej listy Printers (Drukarki).

  Wybierz nazwę drukarki, która ma zostać podłączona. com/onlineguides/pl/sx235_nwg/html/files/step_5. gif"/>

  Gdy nazwa drukarki zostanie wyświetlona w polu Name (Nazwa), kliknij przycisk Add (Dodaj). com/onlineguides/pl/sx235_nwg/html/files/step_6. gif"/>

  Upewnij się, że drukarka znajduje się na liście Printers (Drukarki).

  Podłączanie skanera

  Ustaw połączenie EPSON Scan i sprawdź wydajność.

  Funkcja ta nie jest dostępna w przypadku wszystkich drukarek lub może być wyłączona.

  System Windows: Kliknij przycisk Start (lub start), wybierz kolejno opcje Programs (Programy) (lub All Programs (Wszystkie programy)), EPSON, EPSON Scan, a następnie opcję EPSON Scan Settings (Ustawienia programu EPSON Scan).
  W systemie Macintosh: kliknij dwukrotnie Macintosh HD, Applications (Programy), Epson Software, a następnie EPSON Scan Settings (Ustawienia programu EPSON Scan).

  Jeśli skaner znajduje się na liście, ale nie można go wybrać od razu po wyświetleniu ekranu EPSON Scan Settings (Ustawienia programu EPSON Scan), należy zaczekać na zakończenie wyszukiwania.

  System Windows 7/Vista: Kliknij opcję Allow (Zezwalaj) w oknie dialogowym User Account Control (Kontrola konta użytkownika).

  Sprawdź, czy skaner został wybrany, wybierz Network (Sieciowe), a następnie kliknij Add (Dodaj).

  Wprowadź Scanner Name (Nazwa skanera) i poczekaj na zakończenie wyszukiwania.

  Wybierz adres IP skanera, a następnie kliknij OK.

  Jeśli adres nie zostanie wyświetlony, sprawdź połączenie i kliknij Retry (Spróbuj ponownie) lub kliknij Enter address (Wprowadź adres) i wpisz bezpośrednio adres IP. Bezpośrednie wprowadzenie adresu IP wyłącza funkcję śledzenia adresu IP.

  Wybierz skaner i kliknij Test (Testuj).

  Sprawdź, czy pojawił się komunikat The connection test was successful (Test połączenia ukończony. ) i czy wyświetlona jest nazwa skanera, a następnie kliknij OK.

  Konfigurowanie sieciowego gniazda kart pamięci lub urządzenia pamięci masowej USB

  W niniejszej sekcji opisano, jak za pomocą panelu sterowania drukarki skonfigurować ustawienia dostępu sieciowego do gniazd kart pamięci drukarki lub podłączonych do niej urządzeń pamięci masowej USB.

  Ta cecha nie jest dostępna dla wszystkich drukarek lub może być wyłączona.

  Sprawdź, czy drukarka jest włączona.

  Nie wyłączaj zasilania lub nie odłączaj drukarki podczas wprowadzania ustawień na panelu sterowania. Może to spowodować awarię.

  Ustawianie sieci w czasie trwania dostępu do karty pamięci może przerwać ten proces.

  Przejdź do trybu konfiguracji.

  Wybierz opcję File Sharing Setup (Konfig. udost. plik. ) (File Sharing (Udostępn. plików) w przypadku prostych paneli LCD).

  Wybierz opcję USB lub Wi-Fi/Network (Wi-Fi/sieć) (USB lub Network (Sieć) w przypadku dotykowych paneli LCD, Write access from USB (Dostęp do zapisu dla USB) lub Write access from Wi-Fi/Network (Dostęp do zapisu dla Wi-Fi/sieci) w przypadku prostych paneli LCD).

  Jeśli jako ustawienie współdzielenia plików wybrano opcję Wi-Fi/Network (Wi-Fi/sieć) (Write access from Wi-Fi/Network (Dostęp do zapisu dla Wi-Fi/sieci) w przypadku prostych paneli LCD), nie można zapisywać danych na karcie pamięci z poziomu komputerów podłączonych za pomocą gniazda USB. Jeśli wybrano opcję USB (Write access from USB (Dostęp do zapisu dla USB) w przypadku prostych paneli LCD), nie można zapisywać danych na karcie pamięci z poziomu komputerów podłączonych do sieci.

  Jeśli do drukarki włożono kartę pamięci, może wyświetlić się komunikat ostrzegawczy. Jeśli taki komunikat się wyświetli, sprawdź jego treść i kliknij OK.

  Konfigurowanie dysku sieciowego (dla systemu Windows)

  Mapuj gniazdo kart pamięci drukarki lub urządzenie pamięci masowej USB jako dysk sieciowy.

  Windows 7/Vista: kliknij przycisk Start, a następnie wybierz kolejno opcje All Programs (Wszystkie programy), Accessories (Akcesoria) i Run (Uruchom).

  Windows XP: kliknij przycisk Start, a następnie wybierz opcję Run (Uruchom).

  Wprowadź nazwę hosta drukarki w oknie Open (Otwórz), a następnie kliknij przycisk OK.

  Format wprowadzania: \\(the printer’s host name)\

  W wyświetlonym oknie kliknij prawym przyciskiem myszy opcję MEMORYCARD (KARTA PAMIĘCI) lub USBSTORAGE (PAMIĘĆ USB), a następnie kliknij opcję Map Network Drive (Mapuj dysk sieciowy).

  MEMORYCARD (KARTA PAMIĘCI) to domyślna fabryczna nazwa udziału.

  Wybierz literę dysku z listy Drive (Dysk).

  Aby móc używać dysku sieciowego po każdym uruchomieniu komputera, zaznacz pole wyboru Reconnect at logon (Połącz ponownie przy logowaniu).

  Kliknij przycisk Finish (Zakończ).

  Zmapowany napęd sieciowy zostanie wyświetlony w oknie Computer (Komputer) (lub My Computer (Mój komputer)).

  Konfigurowanie dysku sieciowego (dla komputerów Macintosh)

  System Mac OS X 10. 4

  Otwórz Finder.

  Kliknij Network (Sieć) pod paskiem Sidebar (paskiem bocznym).

  Wybierz nazwę swojej drukarki, a następnie kliknij Connect (Połącz).

  Na ekranie certyfikacji kliknij OK.

  Ikona MEMORYCARD (KARTA PAMIĘCI) lub USBSTORAGE (PAMIĘĆ USB) jest wyświetlana na pulpicie.

  System Mac OS X 10. 5/10. 6

  Kliknij nazwę swojej drukarki w sekcji SHARED (WSPÓŁDZIELONE) na pasku Sidebar (pasku bocznym).

  Kliknij dwukrotnie ikonę MEMORYCARD (KARTA PAMIĘCI) lub USBSTORAGE (PAMIĘĆ USB).

  Do podłączenia gniazda karty sieciowej można również wykorzystać procedurę opisaną poniżej.

  Wybierz opcję Connect to Server (Połącz z serwerem) z menu Go (Idź).

  Wprowadź następujący tekst w polu Server Address (Adres serwera).
  cifs://xxxxxxx/MEMORYCARD (lub smb://xxxxxxx/USBSTORAGE)
  smb://xxxxxxx/MEMORYCARD (lub smb://xxxxxxx/USBSTORAGE)
  (gdzie xxxxxxx to nazwa drukarki w sieci)

  Kliknij przycisk Connect (Połącz).

  Jeśli wymagana jest nazwa użytkownika i hasło, wprowadź nazwę użytkownika i hasło ustawione dla komputera.

  Mac OS X 10. 4: na pulpicie pojawi się ikona napędu sieciowego dla podłączonej karty pamięci. 6: nazwa drukarki i folder MEMORYCARD (KARTA PAMIĘCI) lub USBSTORAGE (PAMIĘĆ USB) pojawią się w kategorii SHARED (WSPÓŁDZIELONE)na pasku Sidebar (pasku bocznym).

  W przypadku systemów Mac OS X 10. 6 miejsce, w którym wyświetlany jest folder MEMORYCARD (KARTA PAMIĘCI) lub USBSTORAGE (PAMIĘĆ USB) zależy od ustawień programu Finder. Folder MEMORYCARD (KARTA PAMIĘCI) lub USBSTORAGE (PAMIĘĆ USB) pojawia się w lokalizacji ustawionej dla opcji Connected Servers (Podłączone serwery) w menu Finder - Preferences (Preferencje).

Opis sprzętu Epson C11ca69201

Bezpośredni link do pobrania Opis sprzętu Epson C11ca69201

Starannie wybrane archiwa oprogramowania - tylko najlepsze! Sprawdzone pod kątem złośliwego oprogramowania, reklam i wirusów

Ostatnia aktualizacja Opis sprzętu Epson C11ca69201